piątek, 18 listopada 2011

Apel

Nadchodzi zima, już teraz nocą temperatura potrafi spaść poniżej zera. Na klatkach schodowych wielu bloków pojawia się informacja z prośbą o zamykanie okienek piwnicznych – wszystko po to, by zmniejszyć koszty ogrzewania. Tymczasem, zamykając okienko, uniemożliwiamy kotom wolnożyjącym swobodne bytowanie, skazujemy je na śmierć, a przecież wystarczy odrobina dobrej woli, udostępnienie jednego okienka, w którego wejściu wystarczy powiesić gruby koc lub też zainwestować w specjalne drzwiczki ze sklepu zoologicznego. Nie skazujmy kotów na tułaczkę, umożliwmy im bezpieczne, ciepłe schronienie a nie tylko pomożemy im przetrwać zimę, ale zabezpieczymy siebie i swoje mieszkania przed niechcianymi intruzami – szczurami, myszami i robactwem.
Akcje informacyjne na temat okienek prowadzi wiele fundacji prozwierzęcych, nam najbardziej spodobała się ta w formie plakatu, której autorem jest Fundacja Zmieńmy Świat z Tarnowa
Plakat przygotowany przez Fundację można, a nawet trzeba rozpowszechniać na szeroką skalę, wystarczy wydrukować i powiesić na swojej klatce schodowej, klatce obok, w sąsiednim bloku – można także rozplakatować całe osiedle – byle dotrzeć do jak największej liczby osób.
Uświadamiajmy – koty nie są intruzami, bez nich nie damy rady z intruzami:
„Myszy i szczury to najczęściej spotykani intruzi w naszych piwnicach-gryzonie te powodują duże straty niszcząc żywność i inne przedmioty gromadzone w piwnicy. Są nosicielami chorób zakaźnych (głównie szczury). Jeżeli zaprosisz do swej piwnicy koty, populacja szczurów i myszy zmniejszy się. Koty na straży spowodują, że szczury wybiorą inne bezpieczniejsze miejsca na osiedlenie się. Kot to najbezpieczniejszy, najpewniejszy, najtańszy i długoterminowy sposób deratyzacji. Kot to twój sprzymierzeniec. Potraktuj go jak przyjaciela. Otwórz okienko piwniczne, daj miskę karmy i wody. Pozwól aby zamieszkał w Twojej piwnicy i strzegł Cię przed gryzoniami. Kot jest czystym stworzeniem - potrzeby fizjologiczne załatwia poza miejscem, gdzie mieszka. Nie utrudniaj mu życia - nie zamykaj piwnicznych okienek. Zamykanie okienek piwnicznych prowadzi do długotrwałego uwięzienia kotów wewnątrz, a w konsekwencji zanieczyszczenia pomieszczeń, może też być przyczyną śmierci głodowej”. Fundacja Zmieńmy Świat.
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i plakatowania – my już zaczęliśmy, zaczynając od swojej klatki schodowej, Wy też zacznijcie!

2 komentarze: